Banky alebo nebankovky , čo sa oplatí viac

Ak si z hocijakého dôvodu plánujete požičať peniaze, máte okrem rodiny či známych dve možnosti: požičať si ich v banke alebo nebankovom subjekte. Zohľadňuje sa najmä výška pôžičky a doba jej splácania. Preto sa vždy snažte, aby ste výšku mali čo najnižšiu a dobu splácania čo najkratšiu. Je dobré si tiež požičať len na veci, ktoré nutne potrebujete, nielen chcete. Všetko ste si zvážili a peniaze si plánujete požičať. Čo sa v konečnom dôsledku oplatí viac a aké sú najzásadnejšie rozdiely?

Peniaze od banky - výhodnejší úrok

Od banky môžete vo všeobecnosti čakať výhodnejší úrok. Banka zvyčajne žiada, aby ste si v prípade úveru založili u nej aj bankový účet, vďaka čomu získa detailný prehľad o vašej finančnej situácii. Tým zníži vašu rizikovosť ako klienta a môže vám ponúknuť lepšie podmienky.

Viac peňazí

Od banky zvyčajne dostanete viac peňazí, keďže detailne pozná vašu finančnú situáciu. Niektoré nebankové subjekty však postupujú rovnako ako banky, takže vám vedia požičať tiež viac.

Dlhšia doba splácania

Banka vám na rozdiel od nebankovky vie poskytnúť dlhšiu dobu splácania, čo môžu byť aj roky. Ak si požičiate napríklad 300 €, nebankové inštitúcie v priemere vyžadujú splatenie do 30 dní. V prípade banky to môže byť pri rovnakej sume niekoľko mesiacov.

Možnosť povoleného prečerpania

V prípade banky máte často možnosť povoleného prečerpania priamo na vašom bankovom účte.

Peniaze od nebankového subjektu - menej dokladovania

Pri požičaní si peňazí od banky budete musieť doložiť doklady o vašom príjme, ako sú výpisy z účtu, potvrdenie o zamestnaní či daňové priznania. Ak si chcete požičať v nebankovke, nič z toho potrebovať nebudete.

Peniaze skôr na účte

Aj keď banky aj nebankovky zvyknú poslať peniaze už v deň podania žiadosti, banka žiadateľa ešte preveruje. Pípnutie esemesky s oznámením o navýšení vašich financií o požadovanú sumu tak môže trvať o pár dní dlhšie.

Možnosť kúpy produktu na splátky

Splátkový predaj majú len nebankovky, banky takúto službu neposkytujú. Niektoré spoločnosti ho dokonca ponúkajú bez navýšenia.